آبنما باغی

آبنما باغی

آبنما باغی ، از دیگر انواع آبنما ، می توان آبنمای باغی را نام برد . این آبنما نسبت به دیگر آبنما ها جلوه های طبیعی بیشتری در خود دارد و به آبنمای صخره ای شبیه است . از نمونه های آبنمای باغی می توان به آبنما باغ فین در کاشان اشاره کرد که امروزه به یکی از اماکن توریستی ایران تبدیل شده است .


آبنمای باغی

عناصر اصلی تشکیل دهنده ی این آبنما آب و سنگ است . این آبنما جلوه ای بسیار طبیعی دارد به همین دلیل تماشای آن روح نواز است . ممکن است برخی قسمت های این آبنما پایه دار ، و برخی بی پایه و برکه مانند باشند . طراح می تواند در راحی این آبنما کارهای بسیار زیاد و مختلفی انجام دهد چرا که فضا و امکانات زیادی برای طراحی در دسترس دارد . این آبنما به باغ جلوه ی فوق العاده ای می دهد مخصوصا اگر باغ خشک و کم آب باشد ، ذخیره ی آبی خوبی برای باغ محسوب می شود . ممکن است در اطراف این آبنما ها گیاهانی به صورت خود رو برویند و فضا را بیش از پیش زیبا کنند . البته باید مراقب باشید پیشرفت بیش از حد این گیاهان خودرو به گیاهان دیگر آسیب نزند .


انواع آبنما باغی

1.آبنما باغی سنگی

در این آبنما می توان انواع سنگ های طبیعی ( ترجیحا بدون دخالت انسان ) در ابعاد مختلف را در ساخت و تزئین این آبنما استفاده کرد ، از جمله ؛ سنگ های آتشفشانی ، سنگ های کوهی ، سنگ های تراورتن ، سنگ های کلاسیک و آذرین و آنتیک و... در طراحی این آبنما ها سبک های مدرن و کلاسیک نامنظم و منظم را می توان استفاده کرد .


2. آبنما باغی با سیمان

در طراحی این آبنما می توان از رنگ های نانو پلاست استفاده کرد و به صورت طبیعی و صخره ای اجرا نمود . آبنماهای سیمانی به نسبت دیگر آبنماهای باغی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و دوام بیشتری دارند .


3. آبنما باغی با رابیتس و میلگرد

این آبنما را می توان به نوعی آبنمای صخره ای دانست که در تهیه ی آن از رابیتس و میلگرد استفاده می شود . می توان با سیمان و مصالح موجود برای آن قندیل ساخت و لگر خوب کار شود ، خیلی طبیعی جلوه خواهد کرد.


4. آبنما با مواد کمپوزیت و مواد مصنوعی ( به علاوه ی مواد نانو ) :

این طرح آبنما به تازگی رایج شده و مورد استقبال قرار گرفته است . در طراحی آبنماهای باغی می توانیم کارهای خلاقانه ی بسیاری انجام دهیم ، مثلا می توانیم با جوی ، آب را از میان باغ و مسیر های دلخواهمان رد کنیم و بعد دوباره به آبنما بازگردانیم . حتی می توانیم از برکه و استخر هم در طراحی این آبنما استفاده کنیم . امکانات و فضای بسیاری در طراحی آبنمای باغی وجود دارد که می توان با آن ها طرح هایی زیبا و تکرار نشدنی آفرید .

 


سخن پایانی

همانطور که مشاهده فرمودید ، آبنما باغی جلوه ای بسیار طبیعی دارد و می توانید با روش هایی که ذکر کردیم ، طرح هایی جدید و زیبا بیافرینیم .
امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

آدرس دفتر تهران

جنت آباد-35 متری گلستان-کوچه سوسن آبادی- پلاک 5-واحد2

 

ارتباط با ما