آبنما پرده ای

آبنما پرده ای

آبنما پرده ای ، یکی از ارکان معماری ایران، آبنما است که در گذشته در بناهای بزرگ کاربرد داشت. با توجه به فرهنگ قدیم ایرانی و حساسیت به پاکی از دیرباز آبنما به شکل های گوناگون وجود داشته و از آن در مرکز مساجد و خانه ها استفاده می شد. از سالیان گذشته تا به امروز حوضی بزرگ در مسجدها به همراه فواره در وسط آن برای وضو و طهارت ایجاد شده است که نمادی از پاکی است.

آبنما، به مدلی از ریزش آب گفته می شود که آب به شکل پرده ای و به صورت یکدست و یکنواخت با یک دبی معین خارج می گردد.

آبنما پرده ای

آبنمای پرده ای فانتزی  با ارتفاع cm 40 تا cm80 برای اماکن مسکونی ساخته می شود در صورتی که دبی بیشتر باشد ارتفاع آب بالا می رود.

آبنما شیشه ای

آبنما شیشه ای پرده ای از آب است که به صورت امواج یک دست روی شیشه جاری و به شکل غلطان بدون پرتاب آب، روان می شود. تاسیسات آبنما شیشه ای به صورت الکترونیکی و مکانیکی اجرا می شود. می توان زمان کار در آبنما شیشه ای هوشمند را برحسب زمان 24 ساعت تعریف کرد.

اجرای آبنما شیشه ای در محل هایی مانند لابی و استخر پذیرایی قابلیت استفاده دارد.

به آبنما شیشه ای آبشار شیشه ای هم گفته می شود که به دلیل ارتفاع آن تا 20 متر قابل استفاده است.

آبنما موزیکال 

برخی از آبنماها را می توان به صورت موزیکال اجرا کرد، از جمله: آبنما حباب، آبنما شیشه ای، آبنما استوانه ای و آبشار صخره ای. دیوار حباب آبنما موزیکال با شیرهای الکترونیک قابل اجرا ست. برنامه نویسی آن توسط کامپیوتر و به صورت 0 و 1 انجام می شود. همچنین طرح آن خطی یا سه بعدی است. 

 

آبنما حباب یا bubble wall

آبنما حبابی ترکیبی از آبنماست که از حرکت هوا داخل آب تشکیل شده و در عین زیبایی، رقص حباب را نیز به اجرا می گذارد.

آبنما حبابی ضخامت ناچیزی داشته اما فشار زیادی را تحمل می کند. اگر تاسیسات آبنما حبابی ساده اجرا شود غبار و رسوب آب نازل آن را کور می کند و بعد از مدت زمان کمی مسدود می شود.

با توجه به محل نصب طراحی و اجرا آبنما حبابی تا ارتفاع cm300 قابلیت اجرا دارد. در صورتیکه اجرا آبنما از زیرکار آغاز شود کار اجرایی آن منسجم تر می گردد و با تاسیسات آبنما حبابی هماهنگ می شود.

آبنما حبابی جهت طراحی و اجرا به دو هفته زمان نیاز دارد. آبشار حبابی، آکواریم حباب و bubble wall نام دیگر این محصول است. آبنما حباب برای اجرا به cm3 تا cm5 عرض نیاز دارد که با توجه به شرایط تاسیسات آبنما متفاوت است.

آبنما پرده ای هوشمند

یکی از تکنولوژی هایی که به عرصه تولید رسیده آبنما پرده ای یا آبنما هوشمند است.

این آبنما به صورت آبشار است، ریزش آب با قطع و وصل هوشمند و با کنار هم قرار گرفتن این قطرات شکل های گوناگونی تشکیل می دهد.

با اضافه کردن قابلیت های نورپردازی به این آبنما جلوه های زیبا، فانتزی و بسیار جالببه وجود می آید.

می توان از این آبنما در فضاهای داخلی و خارجی استفاده کرد. از دیگر مشخصات آبنما این است که قابلیت انطباق با دکوراسیون و فضاهای گوناگون را دارد. آبنماهای فضای خارجی برای سالن های بزرگ، ویلاها، حیاط، باغ ها، مجتمع های تفریحی و مراکز خرید، محوطه، سازمان ها و میادین شهرها، هتل ها و لابی ساختمان ها و ادارات، پارک ها و بوستان ها و ... مناسب بوده و در سایزهای مختلف اجرا می شوند. لازم به ذکر است این آبنماها در مقابل نورخورشید و نوسانات جوی رنگ ثابتی دارد.

 

 آبنما هوشمند همراه با پمپ، اتصالات و تابلو برق مجهز به فیوز، تایمر، محافظ جان و … بوده و نازل خروجی آب امکان تغییر دارد و تغییر شکل آن نیز امکان پذیر است. از دیگر قابلیت های این آبنما به نورپردازی ساده یا حرفه ای آن می توان اشاره کرد که زیبایی آبنما را دو برابر می کند. همچنین می توان از دستگاه تولید مه یا بخار سرد استفاده کرد که به آن جلوه ویژه و خاصی می بخشد.

 

دیوار آبی

در چیدمان دیوارها یک طرح معماری هوشمندانه وجود دارد که با رها کردن آب توسط سیستم water wall بر روی آن یک منظره آبی زیبا با صدایی دلنشین ایجاد می کند. شما می توانید در این مدل آبنما اشکالی متفاوتی از آب را بر روی دیوار ایجاد کنید همچنین جنس دیوار می-تواند هم از آجر و سنگ و هم از فلز باشد. ریزش آب در دیوار آبی حس خوبی را در بیننده ایجاد می کند و سبب پویایی و حرکت در عین ظرافت در یک جسم سخت گردد. می توان این نمونه از آبنماها را در فضاهای خارجی و داخلی استفاده کرد و جلوه جذابی به فضا داد.

 

آبنما موزیکال

آبنما موزیکال رقصان، جوهره rsp است. احساسات بینندگان با مشاهده نمایش آب با موزیک با غلیان در آمده و تحت تاثیر قرار می گیرند. 

این محصول ترکیب کاملی از هنر، تکنولوژی، الکترونیک و علم مکانیک است که با طراحی حجم عظیمی از آب، نور زنده و حتی آتش کاملا همگام سازی شده و همراه با موسیقی هر بیننده ای را به خود جذب می کند. 

این اثر هنری به نام آبنما رقصان موزیکال با در کنار هم قرار گرفتن و راه اندازی ده ها و صدها پمپ، موتورها، نازل های مخصوص، لیزر، چراغ های فوق العاده و رنگارنگ، ویدئو پروژکتور و یکی از سیستم های کنترل پیشرفته در ایران اجرا می شود. 

تجربه ثابت کرده که آبنماهای موزیکال رقصان از جاذبه بسیار زیادی برخوردار است و هزاران نفر را برای دیدن خود جذب می کند. همچنین برای شهرها و پوشش رسانه ای سبب ایجاد شهرت شده در نتیجه باعث ایجاد نشاط در شهروندان و بالارفتن زیبایی بصری شهر و رشد اقتصاد محلی می شود. برخی مواقع پس از راه اندازی آب نما در مدت کوتاهی به نماد شهر تبدیل می شود. 

 

آبنما مه پاش :

آبنما مه پاش نوعی دیگر از آبنما است. عملکرد این آب نما به این صورت است که به کمک نازل های خود آب را به پودر یا ذرات ریز تبدیل می کند. به سبب وزن کم این ذرات هنگام برخورد با هوا به بخار تبدیل شده و ذرات آن شبیه مه می شوند. ایجاد فضا دلپذیر همراه با رطوبت حاصل از این آبنما و ذرات ریز آن احساس زیبا بودن در کنار آبشاری بزرگ را به بیننده القا می کند.

 

آدرس دفتر تهران

جنت آباد-35 متری گلستان-کوچه سوسن آبادی- پلاک 5-واحد2

 

ارتباط با ما