آبنما نوشتاری چیست

آبنما نوشتاری چیست

آبنما به‌ صورت معمول حوض‌ها یا حوضچه‌هایی را که عمق پایین دارند و دارای چندین فواره است و با چراغ‌هایی رنگی تزئین شده است را آبنما می‌گویند. میزان عمق حوض هایی که دارای آبنما هستند نهایتا به 60 سانتی‌متر می‌رسد. متناسب با طراحی حوضچه و مصالح و مواد ساختمانی گوناگونی که در ساخت آن به‌کار رفته است. ممکن است در حاشیه این حوض‌ها از طرح‌های گلکاری یا جعبه‌هایی که با گل پر شده اند نیز استفاده شود.

در کشور ایران همواره وجود حوض های دارای آبنما از مهم ترین ارکان ساخت یک باغ بوده است. در گذشته باغ ها دارای استخرهای عمیقی بودند که چندین فواره را در خود جای می دادند. برای مثال: باغ هزار جریب که در دوره صفویه در شهر اصفهان ساخته شد دارای یک استخر با پانصد فواره بود.

در عصر حاضر نیز آبنما یکی از بارزترین نشانه ‌هایی است که در دکوراسیون و تزئینات خانه‌ها، هتل‌ها، سفره‌خانه‌ها، مکان‌های عمومی و ... به‌کار برده می‌شود. استفاده از آبنما فقط موجب زیبای‌های بصری و چشم نوازی محیط نمی‌شود، بلکه موجب تلطیف فضا و پایین آمد دمای هوا نیز می‌گردد.

از گذشته های دور تا کنون در سراسر تاریخ جهان، از آب به عنوان یک عنصر فرح‌بخش و روح‌افزا در طراحی، یاد شده است. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و ساخت مدل‌های مختلف، آبنماهای زیبا و مدرن، جایگزین طراحی‌های قدیمی شده‌اند.

تاریخچه آبنماها بر اساس اولین اسناد موجود، به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. با توجه به بقایای بناهای تاریخی و سرامیک‌های استفاده شده در ساختمان‌ها و باغ‌ها که زمان زیادی از ساخت آن‌ها می گذرد، می‌توان با قاطعیت گفت که آبنما در بناهای ایرانی نیز وجود داشته است. 

طبق اسناد تاریخی، شواهد باستان ‌شناسی و نقوش حک شده روی گلدان‌ها، می‌توان گفت: ساخت آبنماها ریشه در فرهنگ و سنت یونان باستان دارد. 

در سال‌های اولیه ساخت آبنما، از آن‌ها برای تامین آب استفاده می شد و در واقع یک وسیله کاملا کاربردی بوده است. ولی با گذشت زمان و با ورود آبنما در ملل و فرهنگ‌های دیگر، افزون بر جنبه‌های کاربردی‌ آن، آبنما به عنصری تزئینی تبدیل شد. از معروف‌ترین آبنماهای تاریخی ساخته شده، می‌توان به آبنماهای دوره رنسانس اشاره کرد که معروفیت خود را مدیون ساختار دایره‌ای، چند ضلعی. طرح‌های تندیسی خود بودند.

آبنماهایی که جنبه تزئینی داشتند همیشه محل اصلی دکوراسیون منازل و کاخ‌های سیاست مداران بودند و با جاری کردن آب جلوه‌ای چشم ‌نواز و نشاط ‌آور را به نمایش می‌گذاشتند. اما زیبایی این آبنماها وابستگی شدیدی به مهارت و کاربلدی سازنده آن داشت. 

با گذشت زمان، آبنما دیگر متعلق به خانه بزرگان و ثروتمندان نبود و به مرور، مردم عادی نیز در خانه‌های خود از این سازه‌ها استفاده نموده‌اند. در واقع بهره بردن از دکوراسیون در فضای درونی خانه پلی بود که ثمره آن، اتصال میان طبیعت بیرون از خانه با نمای داخلی خانه بود.

این روزها بخاطر کمبود فضای منازل و محدودیت‌های موجود، طراحان به سمت آبنماهای دیواری و نوشتاری رفته‌اند تا هر شخصی بتواند در منزل خود یک آبنما روح ‌نواز داشته باشد و از نگاه کردن و گوش دادن به صدای دلنشین آب خستگی‌های روزمره را از تن بیرون کند. 

به‌طور معمول از آبنما در فضاهای داخلی یا خارجی ساختمان، پارک، محیط‌های تفریحی و... استفاده می شود. در آبنما شکلی از حرکت را تعریف می‌کنند تا همراه با صدای آب، فضارا برای افراد ساکن در به محیطی آرامشبخش تبدیل کند.

تاریخچه آبنما در ایران

ایران یکی از از کهن‌ترین ملل و کشورهایی است که از آبنما در بناهای خود استفاده کرده و هنوز هم از آن استفاده می کند. در حال حاضر در میدان‌ها و فضاهای سبز و گاها در مکان‌های درمانی می‌توان آبنماها را مشاهده کرد.

روزانه مدل‌های مختلفی از آبنما ساخته می‌شود و از آن‌ در فضاهای مرتبط بهره برده می‌شود مانند: آبنما ریزشی شیشه‌ای، آبنمای موزیکال، آبنمای هارمونیک، آبنمای پرده‌ای، آبنمای صخره‌ای، آبنمای دکوراتیو، آبنمای پرده خطی آب، آبنمای نوشتاری، آبنمای پیوسته، آبنمای نمایش فیلم و...

آبنما نوشتاری

این مدل آبنما از نظر طراحی و ساخت بسیار هوشمندانه و حرفه‌ای است. در این آبنما از تکنولوژی سلونوئید ولوهایی بهره برده می‌شود که بعضی اوقات با توجه به درخواست کارفرما، نوع طراحی و رزولوشن آبنما در دسته‌بندی 80 تایی به همراه نازل‌های ویژه در مساحت یک متر جای‌گذاری می‌شود. 

در این مدل از آبنما می‌توان از نرم‌ افزار قوی و خاصی استفاده کرد که چراغ‌های سیستم نور پردازی را به صورت تکی کنترل کند و کلمات یا شکل‌های مورد نظر خود را در ان طراحی و به اجرا گذاشت. همچنین آبنما نوشتاری را می توان با موزیک یا بدون موزیک و با نمایش پیام های مختلف همچون: پیام تبریک سال نو و ... طراحی کرد و محیطی دلنشین، جذاب و چشم نواز را به وجود آورد. 

مشخصات آبنما نوشتاری: 

آبنما نوشتای را در کمترین اندازه ممکن یعنی 3 متر ارتفاع و 3 متر طول می توان ساخت. شکل طراحی این آبنما به‌ صورت طولی و دایره‌ای است. نور پردازی آن بصورت LED RGB (Multi Color) انجام می شود. نما این بنا از جنس تمام استنلس استیل 304 می‌باشد و مقاوم در مقابل باد‌های ضعیف است. ساخت این آبنما در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. آبنما نوشتاری قابلیت طراحی و اجرا متن، اشکال هندسی و ساعت دیجیتال AM- PM را دارد.

از دیگر امکانات این آبنما طراحی فضایی با تراکم بالا آب است که توانایی نمایش فیلم و عکس روی آب را دارد. 

این نوع از آبنما برای استفاده در محیط‌های درونی و بیرونی مانند: محل‌های خرید، هتل‌ها و ساختمان‌های مسکونی و میادین شهری و... مناسب است.

نکاتی مهم در خصوص آبنما:

برای اینکه در هنگام کار با آب نما با مشکلی روبرو نشوید به نکات زیر توجه کنید: 

• از ساختن آبنما زیر درختان خودداری کنید. نصب آبنما زیر درخت، باعث ریختن فضولات پرندگان، حشرات و برگ درختان در آبنما شده که موجب گرفته شدن پمپ های آن می شود. 

• آبنما را نباید در معرض وزش شدید باد قرار داد. با وزش باد نظم و ترتیب آب بهم می‌خورد و باعث پرتاب آب به اطراف شده و این کار موجب هدر رفت آب می‌گردد.

• مقدار عمق حوضچه‌ها باید به اندازه ای باشد که بتوان در مصرف آب صرفه جویی کرد. همچنین باید از شبکه‌های مناسبی بهره برد تا از ورود شئی های متفرقه و آشغال جلوگیری کند.

• هنگام انتخاب محل مناسب برای قرار دادن آبنما، از دسترسی آن به زیر ساخت‌های مناسب مانند: لوله‌کشی آب و سیم‌کشی برق اطمینان حاصل نمایید.

• در برخی از آبنماها، مخصوصا آب‌نماهای آهنی، لازم است در فصول‌ سرد سال خشک شوند و آب‌های راکت در آن را خارج شود.

• دقت کنید که آبنما را نباید در مجاور شومینه و اتاق خواب ساخت، زیرا این امر خطرات زیادی بدنبال دارد.

 

آدرس دفتر تهران

جنت آباد-35 متری گلستان-کوچه سوسن آبادی- پلاک 5-واحد2

 

ارتباط با ما